Elli H. Radinger – „Mądrość Wilków”

Książkę polecam czytelnikom,, którym wilki wydają się tajemnicze i fascynujące. Autorka podgląda te niezwykle inteligentne zwierzęta w ich codzienności. Plastycznie opisuje wilczą umiejętność współpracy w trakcie polowań, wychowywania potomstwa i budowanie hierarchii w stadach. Opowiada też o zachowaniach wilków z jakimi raczej ich nie utożsamiamy. Obrazowo opisuje cierpienie watahy, po śmierci jednego z jej członków, opowiada o trosce i uwadze jaką darzą się wzajemnie, o tym jak starsze wilki uczą wilczęta przez zabawę, czerpiąc z tego autentyczną przyjemność.

Radinger Jest bardzo wiarygodna. Przytaczane przez nią historie, to jej osobiste obserwacje z pracy przy ponownym osiedlaniu wilków w Parku Yellow Stone oraz zasiedlaniu pierwszych po latach Watah w północnych Niemczech. Cechuje ją rozsądne podejście do konfliktów Pasterzy i Ekologów. Chociaż jest emocjonalnie zaangażowana w pracę z Wilkami nie ma do nich romantycznego stosunku i nie odziera ich wizerunku z drapieżności. Przedstawia też w interesujący sposób spojrzenia ludzi z różnych części europy na ewentualną koegzystencję z tym owianym mrocznymi mitami zwierzęciem.

Książka jest dobrze napisana. Faktów, refleksji autorki i opisów przyrody znajdziemy w niej akurat tyle, aby z zaciekawieniem i przyjemnością spędzić czas przy oryginalnej lekturze.